11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ MÜNASEBETİYLE ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çankırı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personelleri tarafından 11 Ekim Kız Çocukları Günü münasebetiyle kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla “Çankırı İmama Hatip Ortaokulunda” eğitim gören 250 kız çocuğuna “Çocuk Hakları ve Sosyal Medya” konulu eğitim verilmiştir.
Verilen eğitimde kız çocuklarının toplumda yaşayacağı sorunları önleme, haklarını koruma ve kız çocuklarına karşı yapılan ayrımcılığa engel olabilmek amaçlanmıştır.
Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personellerinden Psikolog Ayşen Kılıç ABBASOV tarafından sosyal medyanın zararlarından korumak için medyanın sağlıklı kullanımı ve bu konuda alınabilecek olan tedbirler hakkında bilgi verilmiştir. Psikolog Kübra İŞERİ tarafından ise çocukların eğitim, sağlık, barınma, fiziksel, psikolojik ya da cinsel sömürüye karşı korunma; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma gibi temel hakları konusunda bilgi vermiştir.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze Bağlı Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğünde 11 Ekim Kız Çocukları Günü kapsamında kız çocuklarına bu önemli günü kutlamanın ne kadar önemli olduğunu kendilerinin düşünerek fark etmeleri sağlanmıştır. “Dünyayı Değiştiren Kadın İcatları” isimli kısa film izletilmiş kızlarımıza hayallerindeki ürünleri anlatmaları sağlanmıştır. Ardından her çocuğumuza kağıt ve kalem dağıtılmış, isim vermeden her çocuğun güçlü yönlerinin yazılması istenmiştir. Daha sonra da güçlü, mücadeleci, başarılı bir kız olmak için hangi yönlerini geliştirmeye ihtiyaç duyduklarını düşünmeleri ve kâğıtların arkalarına yazmaları istenmiştir. Böylelikle çocuklar kendilerine güçlü ve başarılı olmak için küçük hedefler koymaları ve bunun farkında olmaları sağlanmıştır. Kız çocuklarımıza karanfil dağıtılarak program sonlandırılmıştır.
 İl Müdürlüğümüze bağlı Korgun Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğünde kalmakta olan kız öğrencilerimize ise 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününü farklı etkinlikler yaparak kutlamışlardır. Program öncesi çocuk hakları hakkında bilgiler verilmiş ve program akışında birlik ve beraberliğimizi simgeleyen çalışmalar yapmaları istenmiştir. Kuruluşta kalan kız çocuklarımız ellerine boya kalemlerini alarak beyaz bir çarşaf üzerine parmak izi baskısı yapmış ve isimlerini yazmışlardır. Yapılan çalışma sonucunda günün anlam ve önemi üzerine sohbet edilmiş ve eğlenceli vakit geçirilmiştir.


Sonraki Sayfa: İL MÜDÜRÜMÜZ HASAN TAHSİN YILDIRIM’IN “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ” MESAJI

Önceki Sayfa : ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİMİZ İÇİN “BİSİKLET DAĞITIMI PROGRAMI” GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ