AİLE EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Merkezi Çankırı genelinde sürdürdüğü aile eğitimlerine bu kez Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Merkezi ile devam edildi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin YILDIRIM “ilçelerde devam eden Ailem Öğreniyor Ben Güveniyorum İnternet Ortamında Çocukların Cinsel istismarının Önlenmesi Projesinin” yanısıra İl Merkezi’mizde de aile eğitimlerine yoğun bir şekilde devam etmekteyiz. Güçlü birey güçlü aile toplumumuzun temel taşıdır. Ailelerimizi ihtiyaç duydukları konularda eğitmek ve sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla yapılan bu eğitimleri ailelerimiz adına son derece önemsiyoruz.yapmış olduğumuz sosyal ve ekonomik yardımların yanı sıra aile önleyici olarak bu eğitim programlarıda hizmetlerimizin bir parçası. Şu anda 5 ilçemizin eğitimleri tamamlandı kalan 6 ilçemizde planlanan tarihlerde eğitimler gerçekleştirilecek ve proje değerlendirmesi yapılarak tamamlanacak. Bu vesileyle YILDIRIM;  Projeye destek veren Sayın Valimiz Vahdettin ÖZCAN’a Vali yardımcımız Meral Batı DEMİRBAŞ’a, 11 ilçe kaymakamlarımıza şükranlarımı arz ediyorum.
 
 11 ilçe ve il merkezinde devam eden bu eğitimleri gerçekleştiren Sosyal Hizmet Merkezi Müdürümüz Levent ŞENTÜRK’e ve Sosyal Hizmet Merkezi eğitimcileri Selda USUL’a Zeliha ERTÜRK’e Ferda ÇAĞLAR’a Gülin DİNÇ’e teşekkür ediyorum. Dedi.
 
Aile Eğitim Programı kapsamında gerçekleştiren Ailem Öğreniyor ben Güveniyorum Projesinde temel olarak mahremiyet eğitimi, internetin güvenli kullanımı, profil ayarları, internette yapılan paylaşımların bilgisayardan ya da telefondan silinse bile asla silinemeyeceği, çocukların çevrimiçi oyun oynarken aynı zamanda çevrimiçi sohbet ettikleri ve kimlerle konuştuklarını bilemeyecekleri konusunda ailelere rehberlik ediliyor.
 
Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Psikolojik Danışman Levent ŞENTÜRK Özellikle geç saatlerde çevrimiçi olmanın bir dizi olumsuzluğu beraberinde getirdiğini cinsel istismara ve dolandırıcılığa kadar varan boyutlarda tehlikelerin olduğunu, hatta bir takım olumsuz grupların internet üzerinden çocukları hedef aldığı ve cinsel pornografiye varıncaya değin çocukların fotoğraf ve paylaşımlarının istismarcılar tarafından kullanıldığını belirtti. Ayrıca çocukların internet ortamında cinsel istismara maruz kalmasının ileriki yaşlarda ve olgunlaşmalarında uzun süre atlatamayacakları travmalara yol açacağını belirten ŞENTÜRK, en az birebir yani yüzyüze maruz kalınan istismar ve taciz vakaları kadar önemli bir travma olduğunu ve işin daha kötüsünün çocukların internet ortamaında kaldığı bu cinsel istismarı internet kullanımında kısıtlamalarla karşılacağı, ya da yanlış anlaşılacağı, mağdur değil de suçlu olarak algılanabileceği için çocukların paylaşmadıklarını belirtti. Ailelere; çocuklarının interneti herkesin görebileceği salon gibi yerlerde kullanmaları ve gece geç saatlerde çevrimiçi olmamaları konusunda uyardı. Güvenli internet kullanımı konusunda ise mutlaka internet sağlayıcılarla görüşülmesi aile ve çocuk profillerinin tercih edilmesi gerektiğini hatırlattı. Çocukların oyun ile birlikte devam eden çevrimiçi sohbeti oyundan ayıramadıklarının altını çizen ŞENTÜRK; Ailerin çocukları ile mutlaka bu konuları paylaşmaları gerektiğini ve şu soruyu yöneltmeleri gerektiğini vurguladı; internet ortamında paylaşılan internet ortamında silinemez, paylaştığımız fotoğrafları herkes görüyor bu fotoğrafları okulun ya da herhangi bir binan duvarına asmak istermisin? 
  
          Ayrıca  “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında 5651 Sayılı Kanun’un 8. maddesinde yer alan;
 
 İntihara Yönlendirme,
 Çocukların Cinsel İstismarı,
 Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,
 Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,
 Müstehcenlik,
 Fuhuş,
 Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,
 Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar,
ile ilgili yeterli şüpheye sahip olduğunu düşündüğünüz içeriği, siteyi ihbar edebilirsiniz. Ayrıca 1199 kısa mesaj hattı ile ihbar ve şikayette bulunulabilir.


Sonraki Sayfa: ASDEP PERSONEL ALIMI BAŞVURU DUYURUSU

Önceki Sayfa : 2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ MESAJI