AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 8 Mart Perşembe günü 100. Yıl Kültür Merkezinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle program gerçekleştirilmiştir.
Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının akabinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin YILDIRIM’IN günün anlam ve önemini bildiren açılış konuşmaları ile devam etmiştir. Sokak Röportajları ile devam eden programda sırası ile Şehit Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tansel YILMAZ’dan “Bey” adlı şiir dinletisi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tiyatro ekibinden “Kadın” isimli skeç gösterisi, Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Mehtap MEYDANERİ’nin yorumu ile “Özbek Ninnisi”, TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosundan Kahramanlık Türküleri, yılın girişimci kadını Leyla SULTAN’ın söyleşisi, yılın annesi ve yılın kadını Satı KAPDAN’a ve Afrin Gazimiz Hakan KAYACI’nın eşi Safiye Asena KAYACI’ya  plaket takdimi ve sonrasında el sanatları sergisi ve kokteyl ile devam etmiştir.
Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Hasan Tahsin YILDIRIM; Batı toplumlarında 1857 yılında daha iyi iş koşulları için ayaklanan 40.000 dokuma işçisine, polisin müdahalesi sonucu, 129 kadının hayatını kaybetmesi ile başlayan mücadelesinden yüzyıllar önce, İslam dininin yüce peygamberi, Hazreti Muhammed Veda Hutbesi’nde, insanların birbirleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadınların  haklarından tarihi anlamda ilk kez resmi olarak bahsetmiş ve kadın hakları ile ilgili ilk yazılı kuralları oluşturmuştu. Yine 20. yüzyılın başında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak verirken, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olmuştur.
Bütün bu mücadelelere ve kazanımlara rağmen, eğitimli de olsa; eğitimsiz de olsa, ülke gelişmiş de olsa; gelişmemiş de olsa kadınlara yönelik baskı, şiddet, taciz ve mobbing gibi haksızlıklar halen devam etmektedir. Bütün insanlık olarak, duygu dünyamız ve iç alemimize bir göz atacak olduğumuzda, kadınlarımızın, fiziksel olarak narin yaradılışlarının altında, engin bir dayanıklılık, üretkenlik ve derinlik barındırdıklarını görmek, hiç de zor olmayacaktır. Erkekler ve kadınların, bir arada oldukları toplum şartlarında ve daha da özele inersek aile kurumu çatısı altında birbirlerini tamamlayıcı ve destekleyici özellikleri bulunduğunda, kadınların erkeklerden daha aşağı ve basit görünmesi gibi çağ dışı düşüncelerden de kurtulmak mümkün değil midir? Yani erkekler hem cesaretleriyle, hem kuvvetleriyle hem de koruyucu yönleriyle;  Kadınlar ise aynı şekilde hem koruyucu yönleriyle, hem şefkat ve merhametleriyle; kısacası “insanı insan yapan tüm özellikler” ile iki cins de birbirini tamamlayıcısıdır, ifadelerini kullandı. İşte bu duygularla birbirimize, ailemize, çevremize ve bütün insanlığa duyduğumuz sevginin hiç azalmaması dileğiyle, dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutluyor şahsım ve İl Müdürlüğüm adına siz değerli katılımcılarımıza, bu programda emeği geçen tüm personellerime sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum, dedi.
Programa, Vali Yardımcısı Sayın Musa GÖKTAŞ, Başsavcı Sayın Mustafa ÇAKMAK, Emniyet Müdürü Sayın Saadettin AKSOY, Jandarma Komutan Yardımcısı J. Albay Hıdır AYÇİÇEK, İl Genel Meclis Başkanı Ruhi ŞEKER, AK Parti İl Başkanı Celal KAMAN, Ilgaz Belediye Başkanı Arif ÇAYIR, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hacer Rukiye YILDIRIM, Çankırı Engelliler Derneği Başkanı Selami DEVECİ,  Şehit Yakınları ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel TEKE, , Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet ÇELİK, Ticaret Odası Başkanı Sadullah ERDEM,  Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman KARADENİZ ve tüm daire amirleri katılım sağladı.

 


Sonraki Sayfa: ÇANKIRI İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMİ VERİLDİ

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRÜMÜZ HASAN TAHSİN YILDIRIM’IN 12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 97. YILINI ANMA MESAJI