İL MÜDÜRÜMÜZ HASAN TAHSİN YILDIRIM’IN “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ” MESAJI

Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim, "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edilmiştir.
Güzide varlıklarımız olan kız çocuklarımızın geleceğe kendinden emin, inisiyatif kullanabilen, sorumluluk ve irade sahibi bir birey olarak devam etmeleri adına topluma da kuşkusuz önemli görevler düşmektedir. Kız çocuklarının hayat koşullarını iyileştirmek, etkili ve iyi bir eğitim alabilmelerini sağlamak, hepimizin ortak bir görevidir.
Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve insan haklarından etkili bir şekilde yararlanmaları konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü, kız çocuklarının eğitim haklarını ve sosyal hayata aktif katılımlarını destekleyerek toplumsal cinsiyet eşitliğinin altını çizmektedir.  Kız çocuklarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek, eğitimden etkin biçimde faydalanmalarını sağlamak, zorla evlendirilmesinin önüne geçilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Çocuğun üstün yararı doğrultusunda hareket etmek ve çocuğun bütün haklarının korunması  bizim en nihai hedeflerimiz arasındadır.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in “Her kim kız çocuğunu güzelce terbiye edip, Allah-u Teâlâ’nın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur. ” hadisi, bu anlayışa güzel bir örnektir.
Kız çocuklarına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi ve insan haklarından etkili bir şekilde yararlanabilmeleri hususunda kutlanan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nün farkındalığı arttırmasını temenni ediyor, bu anlamlı ve müstesna günü en kalbi duygularımla kutluyorum.
 
 


Sonraki Sayfa: İL MÜDÜRÜMÜZ HASAN TAHSİN YILDIRIM'IN YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI

Önceki Sayfa : 11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ MÜNASEBETİYLE ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ