İL MÜDÜRÜMÜZ HASAN TAHSİN YILDIRIM’IN MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ MESAJI

Milli mücadeleye katılıp ülkesinin bağımsızlığına kavuşması için halkı aydınlatmak görevini seve seve kabul eden, şiirleriyle bu ülkenin gerçek sahiplerine samimiyetle seslenen bir şair olan Mehmet Âkif Ersoy, inancıyla sanatını bir arada tutabilmiş, sarsılmaz karakteriyle de toplum tarafından sevilmiş yakın tarihimizin en önemli şair ve düşünce adamlarından biridir. “Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek istiklal mücadelesinin ve ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getiren Mehmet Akif Ersoy, hak ve hakikat uğruna verdiği çabayla da örnek alınacak bir mücadele ve dava adamı olmuştur. Milli şairimiz, geçmişte ve bugün olduğu gibi gelecekte de eserleriyle fikir dünyamızı aydınlatmaya devam edecektir.
İstiklal Harbi'nin en önemli şahsiyetlerinden olan Mehmet Akif, İslam dünyasının içine düştüğü buhrandan çıkış yollarını şiirlerinde en güzel biçimde işlemiş; kaleme aldığı başta İstiklal Marşımız olmak üzere ölümsüz eserleriyle hem milletimizin hem de gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin inançlarını, birlik ve beraberlik duygularını diri tutmalarına önayak olmuştur. Mütevazı ve merhametli kişiliği, dik duruşu, yazdıklarını sonuna kadar yaşaması, yaşadıklarını içtenlikle ve dürüstçe yazması, vatan ve millet sevdası, inancı ve idealleri ile kendi çağında olduğu gibi günümüzde de insanlara örnek olmaya devam eden Mehmet Akif’in milletimiz tarafından her dönemde hatırlanacağına inancımız tamdır.
Milli şairimiz arkasında bıraktığı birçok şiiriyle olduğu kadar, vatan mücadelesine yaptığı katkılarıyla, yaşadığı dönem içerisinde şahsiyeti, mütevazı hayatı, asil duruşu ile yaşadığımız döneme model gösterilen önemli kişiler arasında tarihimizdeki yerini saygın bir şekilde almıştır.
Milli birlik ve beraberliğimizin temel unsurlarını, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu, vatan ve bayrak sevgisini, mücadeleci ruhunu en iyi biçimde tasvir eden Mehmet Akif’in eserlerini iyi anlamak, gelecek nesillere aktarmak, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak hepimizin görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete irtihalinin yıl dönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a Allah’tan rahmet diliyor, kendisini hürmet ve minnetle yâd ediyorum.

 


Sonraki Sayfa: İL MÜDÜRÜMÜZÜ HASAN TAHSİN YILDIRIMIN 24 ve 25 ARALIK GÜNÜ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN TAZİYE MESAJI

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRÜMÜZ HASAN TAHSİN YILDIRIM’IN “BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI” MESAJI