İl Müdürümüz Hasan Tahsin YILDIRIM'ın "21 Mart Dünya Down Sendromu Günü" mesajı

21 Mart, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul edilmiştir. 21 Mart günü (21/3) Down sendromlu insanlarda 21. kromozomun 3 tane olmasını simgeler. Dünya Down Sendromu Günü, Down sendromlu bireylerin haklarını korumak için önemli bir adımdır.
Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü olarak amacımız engeli olan bireylerin, engelin türü, sebebi ve yansımaları her  ne olursa olsun ayrımcılığa uğramadan toplumsal yaşamın her alanına tam ve etkin olarak katılmalarını  sağlamaktır.
Unutmayalım ki, Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Bu sendromu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur, tek yol eğitimdir. Her çocuk gibi Down sendromlu çocuklar da kendi içlerinde farklı zekâ seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Burada en önemli nokta, çocuğun kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için vaktinde sağlanan doğru destektir. Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi ve oyun gruplarıyla çocuğun gelişiminin en erken yaştan itibaren desteklenmesi çok önemlidir. Bu imkânlar sağlandıkça Down sendromlu kişiler de toplumda başarılı olabilmektedir.
21 Mart Dünya Down Sendromu Günü vesilesi ile dünyamıza farklılık katan Down sendromlu bütün kardeşlerimizin gününü kutluyoruz.
 


Sonraki Sayfa: 13.03.2016 GERÇEKLEŞEN HAİN SALDIRI NEDENİYLE TAZİYE MESAJI

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Hasan Tahsin YILDIRIM'ın 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası Ziyaretleri