İL MÜDÜRÜMÜZÜN DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ MESAJI

En basit tanımıyla “Down Sendromu” insan vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır. Down sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. Birleşmiş Milletler tarafından “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” olarak ilan edilen bu gün, down sendromunun bir hastalık olmadığını, farklılık olduğunu ve down sendromlu bireylerin engelli bireyler olarak değil, özel bireyler olarak tanımlanmasının daha doğru olacağını vurgularken bu konuda toplumumuzdaki duyarlılığın arttırılmasının çok önemli olduğunu ve down sendromlu bireylerin hayatları boyunca önyargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilmesinin önemine dikkat çekmektedir.
Down sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. Herhangi bir tedavisi olmayan bu sendromun tek yolu eğitim ve sosyalleşmektir. Bu konuda toplumsal bilinç yaratmak ve farkındalığın parçası konumunda yer almak en büyük hedefimiz olmalıdır.
Down sendromlu bireylerin sevgilerinin sonsuz ve karşılıklı olduğunu hatırlatarak ve engelsiz bir yaşam dileyerek “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” vesilesiyle down sendromlu kardeşlerimize ve değerli ailelerine güzel bir hayat diliyorum.

 


Sonraki Sayfa: ÇANKIRI 2017 ASDEP PERSONEL ALIMI DUYURUSU

Önceki Sayfa : ASDEP PERSONEL ALIMI İLANINDA GÜNCELLEME YAPILMIŞTIR